Хем се радвате, хем се изправяте пред следваща неизвестност – как става това?
Спокойно! Обадете се по телефона у дома, че сте изписани и че трябва да донесат дрехите за Вас и за бебето и да ви посрещнат.
Изписване на майки и бебета се прави всеки ден, вкл. в събота, неделя и в празници от акушерките в детското отделение. За часовете уточнете с дежурния персонал в детското отделение. Обичайно е от 11 до 13ч. Ако по някаква причина, близките са възпрепятствани да се явят в това време, то изписването може да стане и следобяд или на другия ден. В такъв случай се обадете на дежурните акушерки в родилно и в детско отделение.
Във всяка болница има специален, отделен изход само за изписване на майки с бебета. Всеки от персонала в болницата или на информацията ще упъти близките Ви към точното място.
Ред на процедурата:
1) Щом работата по документацията за майката и бебето е готова, детската акушерка излиза пред този специален изход и пита, кой от чакащите е за изписване. Това става някъде след 11 ч. и зависи от броя на всички, които са планирани за изписване днес.
2) Тя взема дрехите и пита за името на майката. Оставя багажа в стаята за обличане и отива в стаята на родилката, за да й помогне да вземе бебето и чантата с личните й вещи. Заедно отивате в стаята за обличане.
3) Там Вие отваряте пликовете (чантите), подавате на акушерката дрешките за бебето. Започвате да обличате своите, а през това време акушерката маха пелените, измива и посушава бебето и му слага „цивилните” дрешки.
Тук има една, на пръв поглед, досадна подробност, но е важно: Вие трябва да присъствате на преобличането на детето и да погледне пола и номера на бебето , когато го свалят от вратлето или ръчичката. Тогава трябва да свалите от ръката си Вашия номер и да се убедите, че двата са еднакви. Акушерката също е проверила, дали са еднакви и ги прибира.4) След като сте подписали всички документи, сложили сте в чантата тези, които ще са нужни за след това и сте чули последните указания и съвети, вземате багажа си и излизате през този специален изход. Акушерката ще ви следва на 1-2 крачки с бебето.
5) Най-после виждате милите лица на Вашите роднини и приятели! Най-после можете да се прегърнете със съпруга си (ако той не е бил с Вас в отделението)!
6) След това младият татко Ви подава в обятията на другите роднини и трябва да прояви смелост – да отиде и да вземе със собствените си ръце Малкото Вързопче от акушерката.
Подавайки бебето, тя го повдига високо (за да порастне еййй, толкова голямо) и пожелава хубави неща.
7) Сега младото семейство е в пълен комплект и поема към дома и към следващите житейски приключения. Остава само някой да се отбие на регистратурата на болницата, за да се сложат нужните печати на документите, които са Ви дадени.
А акушерката се обръща към чакащите хора с въпроса: „кой друг е за изписване?”, взема името и багажа на друга жена и всичко това се повтаря.
Някои жени предпочитат и успяват да приготвят сами дрехите за изписване за себе си и за бебето още преди раждането. Понякога се налага да разчитате на близките или да заръчате предпочитанията си по телефона.
Важното е да има две купчини в два найлонови плика или чанти:
1) дрехи според сезона за майката. Може да са същите, които оставихте при приемането за раждане. Само да са изпрани. Но не бива да са някои, които сте носили преди забременяването. Да има чорапи, обувки, връхна дреха.
2) дрешки за бебето – обикновенно се купуват готови комплекти за изписване. Но може и сама да си направите комплекта:
- връхно бебешко одеалце (памучно или вълнено, според сезона) или плетена пелена
- квадратна, голяма, бархетна пелена, която да покрива одеалцето с размери около 100см/100см. В единия ъгъл може да има декорации с апликации, дантелки, бродерии, а може и нищо да няма.
- камизолка с къс ръкав – памучна, трикотажна с връзки и отвор отзад
- камизолка с дълъг ръкав – памучна, трикотажна с връзки и отвор отзад
- блузка (жилетка) с копченца и отвор отпред
- шапчица от памучна материя. През зимата и още една, плетена
- едно парче памперс
- първи вариант - ританки и терлички
втори вариант – квадратна бархетна пелена (100см/100см),
правоъгълна бархетна пелена (100см/80см)
квадратна тензухена пелена (100см/100см).
Вторият вариант с пелените е по-удачен през зимата.
Може да използвате и употребявани, но запазени дрешки от по-голямо детенце.
В магазините вероятно ще Ви предлагат различни бомбонски миниатюрни бебешки роклички, дънчици, пелеринки, портбебета, бодита. Ако ви харесват, може и такива да вземете.
Има само едно задължително условие: всичко трябва да бъде изпрано! Никога не обличайте детето с дреха, от която виси етикета на производителя и цената на магазина!